Іменник як частина мови. Урок №1. 6 клас

Урок №1
Тема: Частини мови. Основні способи їх розпізнавання. Іменник як частина    мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: повторити та закріпити знання учнів про самостійні та службові частини мови; формувати вміння розпізнавати частини мови в реченні та тексті, знаходити іменники, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль; розвивати вміння використовувати іменники в усних та письмових висловлюваннях; виховувати любов до рідної мови, усної народної творчості.
Цілі уроку:
Учні повинні знати: що вивчає морфологія; морфологічні ознаки іменника, його синтаксичну роль.
Учні повинні вміти: розпізнавати самостійні та службові частини мови; знаходити іменники в реченні; правильно визначати морфологічні ознаки іменників.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Методи і прийоми: евристична бесіда, робота з таблицею, пояснювальний диктант, творче спостереження з елементами аналізу, ділова гра «Загадкова торбинка», робота в малих групах.
Обладнання: підручник, таблиці «Частини мови», «Іменник»,                  дидактичний матеріал.

Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. Технологія «Обмін побажаннями».
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
·        Прочитання вчителем поезії Д.Білоуса.
Юний друже!
Чи ти задумувавсь, відкіль оті
У нашій мові злитки золоті!
Як намистинки, диво калинове – Частини мови!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі, -   
Ім’я, найменування і наймення:
Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Вчитель. Я хочу, щоб кожне слово сьогодні й завжди у вашому серці озивалося тільки красою та добром.
-         Евристична бесіда.
·        Що називає Д.Білоус «злитками золотими»? Чому?
·        Які ви знаєте частини мови?
·        Що цікавого із поезії ви дізналися про іменник?
·        На основі знань із попередніх класів пригадаємо, яка частина мови називається іменником?
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
ІY. Опрацювання навчального матеріалу.
1.     Робота з таблицею «Частини мови».

Таблиця…!!!!!

2.     Пояснювальний диктант.
Мово рідна!! Ти ж – як море – безконечна, могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю. Красо моя! В тобі мудрість віків і пам’ять тисячоліть. Світлоносна! Ти завжди вабиш, чаруєш, кличеш на теплі й могутні хвилі свої.
ü Пояснити розділові знаки.
ü Позначити, до яких частин мови належать слова у реченнях.
3.     Розповідь учителя з використанням узагальнюючої таблиці «Іменник».
Іменник
Самостійна змінна частина мови
Власні
Називає предмет
Загальні
Істоти (хто?)
Відповідає на питання хто? що?
Неістоти (що?)
Чоловічий, жіночий, середній
Має рід
Спільний
Однина – множина
Змінюється за числами
Тільки   однина
              множина
Називний
Родовий
Давальний
Знахідний
Орудний
Місцевий
Кличний



 Відмінками
Незмінні:
-         Іншомовні слова;
-         Абревіатури;
-         Жіночі прізвища на приголосний та -о
І, ІІ, ІІІ, ІY
Поділяється на відміни
У реченні виступає головним та другорядним членом речення


4.     «Майстерня лінгвіста».
Учні виконують роль мовознавців, лінгвістів, наукових працівників.
Лінгвісти досліджують ідейно-художній аналіз тексту; мовознавці – синтаксичну роль іменників; науковці – їх морфологічні ознаки.
Летіть. Летіть нестримні журавлі
Через усі держави і кордони,
Несіть привіт від рідної землі
Усім, хто в неї вірив безборонно.
Виразно прочитати уривок із вірша.
Y. Закріплення знань, умінь і навичок.
1.     «Ділова гра «Загадкова торбинка».
Учитель. Я маю загадкову торбинку. У цій торбинці знаходяться предмети. До них слід підібрати фразеологізми.
(Поділити клас на 4 групи. Кожна група витягує із торбинки по одній карточці, на якій написане слово. До цього слова підбирає фразеологізми).
v Гроші. (Зароблена копійка краще краденого карбованця).
v Яблуко. (Яблуко від яблуні недалеко котиться).
v Шматок хліба. (Лежачого хліба ніде нема).
v Дзеркало. (Скільки в дзеркало не дивись, а молодшим не станеш).
Назвати граматичні ознаки іменників.
2.     «Мистецтво красномовства».
Учні виконують роль письменників.
Завдання: написати невеличку  творчу роботу, у якій можна було б розповісти про:
-         Красу природи України (ключові слова й вирази: річки, озера, краєвиди, під золоту шапку осені, степова безвість, багряна осінь, розмаїття кольорів);
-         Красу Карпат (ключові слова й вирази: гірські ущелини, лісова фауна, полонина, звуки трембіти, велич природи, букові ліси, гірські схили, нарцис, шафран);
-         Красу степової зони (ключові слова й вирази: волошки дивляться в небо, хвилясті хребти ковили, біла піна гречки, гомін поля, золоте поле махає крилами).
YІ. Підсумок уроку.
1.     Опитування-інтерв’ю.
ü Що нового ви дізналися про частини мови?
ü Яка частина мови називається іменником?
ü Які граматичні категорії має іменник?
YІ. Домашнє завдання.
1.     Підготувати повідомлення на лінгвістичну тему «Іменник як частина мови».

2.     Виконати вправу 232.

Коментарі