Урок №1
Тема: Частини мови. Основні
способи їх розпізнавання. Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: повторити та закріпити знання учнів про самостійні
та службові частини мови; формувати вміння розпізнавати частини мови в реченні
та тексті, знаходити іменники, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну
роль; розвивати вміння використовувати іменники в усних та письмових
висловлюваннях; виховувати любов до рідної мови, усної народної творчості.
Цілі
уроку:
Учні повинні знати: що вивчає морфологія;
морфологічні ознаки іменника, його синтаксичну роль.
Учні повинні вміти: розпізнавати самостійні та
службові частини мови; знаходити іменники в реченні; правильно визначати
морфологічні ознаки іменників.
Тип уроку: урок засвоєння
нових знань.
Методи і прийоми: евристична бесіда, робота
з таблицею, пояснювальний диктант,
творче спостереження з елементами аналізу, ділова гра «Загадкова торбинка»,
робота в малих групах.
Обладнання: підручник, таблиці «Частини мови»,
«Іменник», дидактичний
матеріал.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
З’ясування емоційної готовності учнів до уроку. Технологія «Обмін
побажаннями».
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
·
Прочитання вчителем поезії
Д.Білоуса.
Юний друже!
Чи ти задумувавсь, відкіль оті
У нашій мові злитки золоті!
Як намистинки, диво калинове – Частини мови!
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі, -
Ім’я, найменування і наймення:
Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Вчитель. Я хочу, щоб кожне слово сьогодні й завжди у вашому серці
озивалося тільки красою та добром.
-
Евристична бесіда.
·
Що називає Д.Білоус «злитками золотими»?
Чому?
·
Які ви знаєте частини мови?
·
Що цікавого із поезії ви дізналися
про іменник?
·
На основі знань із попередніх
класів пригадаємо, яка частина мови називається іменником?
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
ІY.
Опрацювання навчального матеріалу.
1. Робота з таблицею «Частини мови».
Таблиця…!!!!!
2. Пояснювальний диктант.
Мово рідна!! Ти ж – як море – безконечна,
могутня, глибинна. Котиш і котиш хвилі своїх лексиконів, а їм немає кінця-краю.
Красо моя! В тобі мудрість віків і пам’ять тисячоліть. Світлоносна! Ти завжди
вабиш, чаруєш, кличеш на теплі й могутні хвилі свої.
ü Пояснити розділові знаки.
ü Позначити, до яких частин мови належать слова у
реченнях.
3. Розповідь учителя з використанням
узагальнюючої таблиці «Іменник».
Іменник
Самостійна змінна частина мови
Власні
|
Називає предмет
|
Загальні
|
Істоти (хто?)
|
Відповідає на питання хто? що?
|
Неістоти (що?)
|
Чоловічий, жіночий, середній
|
Має рід
|
Спільний
|
Однина – множина
|
Змінюється за числами
|
Тільки
однина
множина
|
Називний
Родовий
Давальний
Знахідний
Орудний
Місцевий
Кличний
|
Відмінками
|
Незмінні:
-
Іншомовні слова;
-
Абревіатури;
-
Жіночі прізвища на приголосний та -о
|
І, ІІ, ІІІ, ІY
|
Поділяється на відміни
У реченні виступає головним та другорядним
членом речення
|
4. «Майстерня лінгвіста».
Учні виконують роль мовознавців, лінгвістів,
наукових працівників.
Лінгвісти досліджують ідейно-художній аналіз
тексту; мовознавці – синтаксичну роль іменників; науковці – їх морфологічні
ознаки.
Летіть. Летіть нестримні журавлі
Через усі держави і кордони,
Несіть привіт від рідної землі
Усім, хто в неї вірив безборонно.
Виразно прочитати уривок із вірша.
Y. Закріплення знань, умінь і навичок.
1. «Ділова
гра «Загадкова торбинка».
Учитель. Я маю
загадкову торбинку. У цій торбинці знаходяться предмети. До них слід підібрати
фразеологізми.
(Поділити клас на 4 групи. Кожна група витягує із
торбинки по одній карточці, на якій написане слово. До цього слова підбирає
фразеологізми).
v Гроші. (Зароблена копійка краще краденого
карбованця).
v Яблуко. (Яблуко від яблуні недалеко котиться).
v Шматок хліба. (Лежачого хліба ніде нема).
v Дзеркало. (Скільки в дзеркало не дивись, а молодшим
не станеш).
Назвати граматичні ознаки іменників.
2. «Мистецтво
красномовства».
Учні виконують роль
письменників.
Завдання: написати невеличку творчу роботу, у якій можна було б розповісти
про:
-
Красу природи
України (ключові слова й вирази: річки, озера, краєвиди, під золоту шапку
осені, степова безвість, багряна осінь, розмаїття кольорів);
-
Красу Карпат
(ключові слова й вирази: гірські ущелини, лісова фауна, полонина, звуки
трембіти, велич природи, букові ліси, гірські схили, нарцис, шафран);
-
Красу степової
зони (ключові слова й вирази: волошки дивляться в небо, хвилясті хребти ковили,
біла піна гречки, гомін поля, золоте поле махає крилами).
YІ. Підсумок уроку.
1. Опитування-інтерв’ю.
ü Що нового ви дізналися про частини мови?
ü Яка частина мови називається іменником?
ü Які граматичні категорії має іменник?
YІ. Домашнє завдання.
1. Підготувати повідомлення на лінгвістичну тему «Іменник
як частина мови».
2. Виконати вправу 232.
Коментарі
Дописати коментар